Fimóza
Fimóza je stav, pri ktorom sa nedá pretiahnuť predkožka cez žaluď. Je spôsobená nepomerom medzi obvodom žaluďa a obvodom predkožky.
Rozlišujeme dva základné druhy fimózy: primárnu a sekundárnu. Primárna fimóza je považovaná za fyziologický stav do 3 rokov veku chlapca. Pri primárnej fimóze nie je predkožka zjazvená alebo zápalovo zmenená. Sekundárna fimóza je stav, ktorý vznikol inou príčinou, teda nie je vrodená. Vzhľad je charakteristický: belavý, zvyčajne zjazvený prstenec na predkožke, ktorý nie je elastický. Pri násilnom preťahovaní môžu vzniknúť nové a nové ranky a jazvy. Rozoznávame ešte tzv. relatívnu fimózu, ktorá sa vyskytuje u dospievajúcich mladých mužov. Problém s predkožkou sa vyskytuje len pri erekcii.
Primárna fimóza
Primárna fimóza je považovaná za fyziologický stav do 3 rokov veku chlapca. Pri primárnej fimóze nie je predkožka zjazvená alebo zápalovo zmenená.
Sekundárna fimóza
Sekundárna fimóza je stav, ktorý vznikol inou príčinou, teda nie je vrodená. Vzhľad je charakteristický: belavý, zvyčajne zjazvený prstenec na predkožke, ktorý nie je elastický.
Liečba fimózy
Liečba nepretiahnutej predkožky závisí od mnohých faktorov: od príčiny, veku dieťaťa, aktuálneho vzhľadu predkožky, problémov, ktoré sú s fimózou alebo s konglutináciou spojené. Ak nemá chlapec žiadne problémy, po dohovore s rodičmi preferujeme konzervatívnu liečbu a čakáme. Chlapci by si mali postupne naťahovať predkožku napr. pri močení alebo pri kúpaní. Najdôležitejšie je, aby sa predkožka nepreťahovala v domácnosti násilím, ale aby predkožku uvoľnil lekár. Po pretiahnutí a pri preťahovaní je dôležité, aby sa predkožka vždy vrátila do pôvodného stavu, teda aby zakryla žaluď. Liečbu fimózy alebo konglutinácie je najlepšie začať po druhom, najlepšie po treťom roku života. Avšak ak sú prítomné komplikácie, ako napr. balanopostitída, liečbu začneme už skôr.
Kedy sa obriezka nemá robiť?
- V prípade akútneho lokálneho zápalu alebo v prípade tzv. hypospádie - ide o vyústenie močovej rúry na inom mieste ako je fyziologické /prirodzené/.
- Liečba fimózy je iná pri asymptomatickej a iná pri symptomatickej fimóze.
- Liečba asymptomatickej fimózy nie je nutná pred 2. až 3. rokom života chlapca.
- Symptomatickú fimózu liečime vždy bez ohľadu na vek chlapca. Základné rozdelenie liečby fimózy je konzervatívna a chirurgická liečba.
Konzervatívna liečba musí byť maximálne opatrná a musí rešpektovať prirodzený vývoj predkožky. Niekedy používame masti s kortikoidmi. Najpoužívanejšia masť Triamcinolon už nie je dlhší čas k dispozícii. Používame náhradné masti: Beloderm alebo Locoid. Účinnosť tejto liečby je až 95 %. Na mnohých stránkach nájdete informácie o škodlivosti kortikoidových mastí. Táto informácia sa však nezakladá na pravde. Mastičku používame lokálne 4-6 týždňov, niekedy až 12 týždňov. Mastička sa aplikuje na zúžené miesto, nie na žaluď. Efekt je badateľný už po pár týždňoch.
Obriezka je považovaná za najstarší chirurgický zákrok vôbec. Podľa Európskej urologickej asociácie sú indikáciami na obriezku sekundárna fimóza alebo zlyhanie primárnej fimózy v prípade, ak má chlapec opakované zápaly predkožky, opakovaný zápal dolných močových ciest alebo v prípade vrodenej uropatie.