Zápal predkožky
Balanopostitída je zápal predkožky, predkožkového vaku a žaluďa. Zápal predkožky sa môže vyskytovať v každom veku a príčina je v každom veku odlišná. U detí balanopostitídu spôsobuje zlá hygiena, nedostatočné uvoľnenie zrastov alebo fimóza. V predkožkovom vaku sa tvorí smegma/odlučky z buniek glansu a predkožky/. Keď sa predkožka nedá pretiahnuť, môže sa smegma infikovať a vznikne hnisavý zápal predkožkového vaku. U adolescentov vzniká mechanické dráždenie alebo pohlavne prenosné ochorenie. U dospelých je príčinou častokrát cukrovka, alergia alebo poruchy imunity.
Balanitisxeroticaobliterans je chronické zápalové ochorenie predkožky, ktoré je považované za lichensclerosus et atrophicus u mužov. Ochorenie má typický charakter, ale doporučuje sa histologizácia.
Ochorenie má charakteristický vzhľad - sú prítomné belavé, tuhé okraje predkožky aj vnútorného listu predkožky. Povrch žaluďa je mapovitý s belavými ložiskami. Ochorenie má nejasný pôvod, v súčasnosti predpokladáme autoimúnny pôvod s genetickou predispozíciou.
Liečba
Balanopostitída a liečba: keď má chlapec zápal predkožky, používame zvyčajne lokálne Framykoin. Ide o antibiotiká vo forme masti. Ak má zápal predkožky dieťa s fimózou alebo s konglutináciou, potom musíme uvoľniť opatrne (najlepšie pomocou tupej sondičky) hnis a po vyliečení balanopostitídy predkožku uvoľniť od žaluďa. Niekedy predkožku vyplachujeme antibiotikom, napr. Pamyconom alebo riedeným dezinfekčným roztokom, napr. Betadinom. U nás tento preplach aplikujeme 2 až 3 dni po sebe. Výnimočne môžeme chlapcom podať napr. Paralen, ktorý pôsobí ako na teplotu,tak aj proti bolesti. Našim malým pacientom odporúčame aj oplach predkožky v kamilkách alebo v repíku. Tieto bylinky majú protizápalový a upokojujúci účinok a efekt. Je možné realizovať aj sedavý kúpeľ v týchto bylinkách.